Konferenciafelhívás

A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Magyar Filozófiai Intézete a szokásos őszi tanévnyitó konferenciáját idén október 22-én, szombaton tartja, A kolozsvári egyetemi filozófiaoktatás elmúlt ötven éve címmel. Az esemény az idei évben a kolozsvári egyetem alapításának 150. évfordulójára szervezett rendezvények közé illeszkedik, ezért a korábbi évek gyakorlatától eltérően nem a teoretikus kérdések megvitatása, hanem a megemlékezés lesz a célja. A szervezők szándéka, hogy a konferencián elhangzó előadások segítségével emléket állítsanak azoknak a jeles erdélyi magyar személyiségeknek, akik filozófiát oktattak valamelyik kolozsvári egyetemen a rendszerváltást megelőző, vagy azt közvetlenül követő időszakban (vagy legalábbis volt ebben a periódusban valamilyen kolozsvári kötődésük), s akiknek a munkássága, ellentétben a két világháború közötti időszakban tevékenykedő szerzők, oktatók (például a Böhm-iskola) munkásságával, egyelőre nincs kellőképpen sem feldolgozva, sem pedig népszerűsítve. Olyanokra kell gondolni itt, mint Angi István, Balázs Sándor, Bretter György, Egyed Péter, Gáll Ernő, Gál László, Hajós József, Kallós Miklós, Nagy György, Szegő Katalin, Tordai Zádor, Tóth Imre, Tóth Sándor – a lista természetesen korántsem teljes és szabadon bővíthető. Ugyanakkor fontos megjegyezni azt is, hogy a konferencia célja nem a kánonképzés, hanem egyszerűen csak az emlékezés, ezért a szervezők olyan előadásokat várnak, amelyek egy-egy szerző, oktató életére, életművére, gondolkodói stílusára, oktatói személyiségére vetnek majd fényt. A részvételi szándékot egy rövid, néhány soros rezümével lehet jelezni, amit a szervezők szeptember 16-ig, péntekig várnak a bbte.mfi@gmail.com email címre. A jelentkezés elfogadásáról legkésőbb szeptember 26-ig, hétfőig kapnak a jelentkezők értesítést.

A konferencia szervezőbizottsága: Demeter M. Attila, Gergely P. Alpár, Gregus Zoltán, Kerekes Erzsébet